

Нещодавно в Києві відбулася презентація книги «Пацьорки, цятки, коралики. Бісерні прикраси зі збірки Володимира Щибрі», яка відкриває перед читачами унікальне багатство традиційних бісерних виробів з різних регіонів України.
Ця етнографічна праця є результатом оцифрування бісерних прикрас з колекції Володимира Щибрі, сучасного українського етнолога та колекціонера.
Цікаво, що бісерні прикраси стали важливим доповненням до колекції Володимира, адже спочатку він збирав народні костюми.
« Бісерні прикраси я почав збирати у 2008 році, адже потрібно було доукомплектувати прикрасами народні костюми, яких було декілька у мене на той час», — розповів Afishar Володимир Щибря.
Книга була створена Володимиром у співавторстві з Лесею Воронюк та Оленою Федорчук, а світлини для видання зробив Андрій Паславський. Альбом містить 219 бісерних прикрас для жінок і чоловіків, а також 31 зразок народного одягу, оздобленого бісером. Окрім того, видання пропонує рідкісні архівні фотографії українців у традиційному вбранні, що підтверджують широке використання бісеру для прикрас і оздоблення народного одягу.

До окремих виробів додано детальні схеми, які допоможуть майстрам створювати нові прикраси, використовуючи давні орнаменти. Уперше в історії книги представлені традиційні бісерні прикраси з усіх етнорегіонів України, де вони побутували, зокрема з Лемківщини, Бойківщини, Гуцульщини, Покуття, Опілля, Закарпаття, Буковини, а також з Західного, Центрального та Східного Поділля, Волині і Полісся. Більшість артефактів, які вперше вводяться в науковий обіг, датуються кінцем ХІХ — серединою ХХ століття, і для них вперше зафіксовано автентичні назви.

Наступна презентація книги відбудеться 28 березня 2025 року у Львові, в Інституті народознавства НАН України, за адресою: проспект Свободи, 15. Початок о 16:00. Вхід вільний.