/var/www/cdpolya9961/data/www/afishar.com/wp-content/themes/looker
https://afishar.com/wp-content/themes/looker

Казус Зеленського. Чому шоу-бізнес переміг істеблішмент — Олександр Равчев

904
Володимир Зеленський / Фото: Українська правда

Володимир Зеленський / Фото: Українська правда

Перемога Володимира Зеленського на президентських виборах буде довго змушувати людей шукати відповідь на запитання – що є її причиною? І питання не лише в другому турі, де Зеленський переміг Порошенка. Антирейтинг останнього і звичка українців голосувати за опозиційних політиків зробили результат цього голосування прогнозованим.

Але Зеленський переміг і в першому турі. Переміг досвідчених політиків Юлію Тимошенко, Анатолія Гриценка, Юрія Бойка, Олега Ляшка та Олександра Вілкула.

Проти нього був практично весь політичний клас, громадські експерти та просто активні громадяни. В нього не було політичної команди, своєї партії та публічних союзників та агітаторів. Але він все одно переміг. Чому так сталось?

Звісно причин можна назвати багато, але як мінімум одна з них криється в хворобі партійного будівництва, яка вразила українську політику.

Політика в нашій країні, це в першу чергу про Особистості, а не про Партії.

Популярні політики створюють свої власні політичні партії, рейтинг яких повністю тримається на особистому рейтингу її лідера. Такі партії практично не розвиваються, не будують регіональні мережі, не ведуть системної роботи з виборцями та не розвивають свій бренд. Якщо забрати Лідера з більшості партії, то вона лишається ні з чим. Просто пусте місце.

Оскільки нормальних мережевих партій в Україні майже немає, а спілкуватись з виборцями треба, то політичні діячі звернули свою увагу на мас-медіа. Фактично за останні 10 років відбулось повне зрощення політики і телевізора.

Рейтинг політичних партій тримається на їх присутності в телевізорі. Політики, які не мають доступу до ТВ, не мають шансів бути обраними до Верховної Ради чи зайняти високі політичні посади.

Власники телеканалів модерують доступ політиків до них, віддаючи перевагу своїм постійним чи ситуативним партнерам. Політики охоче обмінюють право бути почутим на сприяння та особливе ставлення після перемоги на виборах.

Поодинокі голоси, які критикують діючу систему «політика=телевізор», і вимагають обмеження політичної реклами, тонуть в загальному інформаційному просторі.

Все всіх влаштовує. Принаймні влаштовувало. До появи Володимира Зеленського.

Справа в тому, що політики на телебачення все одно лишаються лише гостями. Вони з’являються там як коротка вставка між серіалами, новинами та ріаліті-шоу. Весь інший час телебаченням керують медіа-менеджери, які придумують програми та просувають їх.

Унікальність Зеленського в тому, що він продукт роботи досвідчених медіа-менеджерів та представників шоу-бізнесу. Вони створили його бренд, як політика, який вийшов більш успішним ніж бренди реальних політиків.

Тому що поки політики втрачали зв’язок з виборцями, медіа-менеджери його тільки нарощували. Вони вивчали цільові аудиторії, аналізували канали комунікації, оцінювали як реагують люди на різні повідомлення. І зрештою дійшли того рівня, коли продюсер телеканалу знає чого бажають виборці значно краще, ніж керівник політичної партії.

Сьогодні саме медіа-менеджери знають і розуміють суспільство. Аж настільки, що можуть «продати» йому на найвищу державну посаду, людину без жодного досвіду в державних справах. І ще й так, що попри російськомовність він переможе в Тернопільській області,  а попри заяви про невідворотність ЄС та НАТО в Донецькій.

Казус Зеленського страшний. Але не самим Зеленським. А тим, що такий підхід може стати нормою в політичному житті. Коли «нових політиків» будуть створювати, як створюють програми на телебаченні.

Це будуть актори, які відіграватимуть ролі, що їм прописали, без усвідомлення що вони роблять і навіщо. І тоді нас чекає щось подібне на фінальний сюжет «Чорного дзеркала». Тільки замість свині буде Україна.

23.04.2019

 
Олександр Равчев
Фахівець з комунікації

Громадський і політичний діяч, фахівець із суспільних комунікаційСхожі записи